środa, 30 wrzesień 2020 11:53

Zaburzenia lękowo-depresyjne – rozpoznanie i leczenie

Jakiś czas temu używano dwóch osobnych terminów takich jak nerwica depresyjna i depresja lękowa. Ze względu na trudności w rozróżnieniu zaczęto stosować wspólną nazwę. Jak leczyć zaburzenia lękowo-depresyjne?

Czym charakteryzuje się to zaburzenie?

Jest to swego rodzaju połączenie zaburzeń związanych z depresją i zaburzeń lękowych równocześnie. Część osób decydujących się na leczenie depresji lub leczenie nerwicy zauważała również symptomy drugiej z wymienionych chorób, charakteryzującej się bardzo podobnymi objawami. Przebieg jest raczej łagodny, przez co ciężko jest rozpoznać pełne spektrum tej choroby. Pamiętaj! Każde podejrzenie chorób natury psychicznej należy konsultować z psychoterapeutą i/lub psychiatrą, i jeżeli istnieje konieczność, udać się na psychoterapię.

Jakie są objawy zaburzeń lękowo-depresyjnych?

U osób, u których zdiagnozowano chorobę, możemy zauważyć między innymi niepokój, smutek, niezadowolenie, osamotnienie, bezradność, samokrytycyzm oraz krytykę w stosunku do otaczającego świata. Może być uwidoczniony również problem w odczuwaniu satysfakcji i radości. Występują także wahania nastroju pogarszające samopoczucie chorej osoby.

Czynniki powodujące tę chorobęzaburzenia lękowo-depresyjne

Badania, które w ostatnich latach przeprowadzano, pokazały, że może to być choroba przekazywana w sposób genetyczny. Niestety nie stwierdzono jeszcze, jaki gen jest za nią odpowiedzialny, wiadome jest natomiast, że aby choroba zaistniała, potrzebne są odpowiednie czynniki płynące ze środowiska i otoczenia pacjenta. Osoby, w których to rodzinach występują zaburzenia lękowe, są zdecydowanie bardziej narażone na choroby powiązane z zaburzeniami lękowymi i depresją. Czynniki możemy podzielić w sposób następujący:

Czynniki egzogenne

Są to czynniki zewnętrzne, często związane z traumatycznymi zdarzeniami. Wśród nich można wymienić uraz z dzieciństwa, stres, odrzucenie przez otoczenie, wypadek czy śmierć kogoś bliskiego.

Czynniki endogenne

Są to czynniki wynikające z wewnętrznych dysfunkcji organizmu, jak np. schizofrenia, zaburzenia osobowości, choroba afektywna dwubiegunowa.

Czynniki somatogenne

Są to czynniki spowodowane chorobami somatycznymi, jak np. choroby nowotworowe, choroba Alzheimera, poważne urazy.

Do kogo się udać z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi?

Pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza psychiatrii, aby ten mógł dobrać odpowiedni sposób leczenia. Specjalista ten ma największą wiedzę, a także doświadczenie w leczeniu chorób tego typu. Pomocna będzie także terapia u psychologa lub psychoterapeuty, który nie zajmuje się jedynie pomocą osobom dorosłym – prowadzona jest również psychoterapia młodzieży. W obecnych czasach pandemii koronawirusa popularną opcją staje się psychoterapia online, która pozwala na stały kontakt ze specjalistą w zaciszu własnego domu.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.